Načítání…

Žijte šťastný život po vzoru Dánů

Dánové se šťastnému přístupu k životu učí už od kolébky. Možná právě proto patří k nejšťastnějším lidem na naší planetě. Termín „hygge“ je jedním z dánských nejpoužívanějších slov. Do češtiny se doslovně přeložit nedá, nejbližší anglický překlad by nejspíš byl „chill“. Tento fenomén se z Dánska díky bestselleru Meika Wikinga bleskově rozšířil do celého světa.

dekorační světýllka

Jak začít žít ve stylu hygge


·         Zapalte spoustu svíček

Podle průzkumů jsou to opět Dáni, kteří propálí za celý rok více svíček než ostatní národnosti v kterékoliv jiné evropské zemi. Více než polovina z nich si zapálí na podzim a v zimě každý den jednu svíčku. Tak hurá do toho, ztlumte světla, zapalte svíčku. I to je okamžik, který vám pozvedne náladu.


·         Užívejte si přítomnost

Vypněte si mobil nebo notebook a žijte přítomností. Vychutnejte si chvíle se svými nejbližšími plnými doušky.


·         Utečte do přírody

Před denní realitou utečte do lesa nebo do zahrady. V létě odjeďte pod stan, v zimě můžete vyrazit na hory. Při takovém posezení s přáteli u rozdělaného ohně nebo krbu poskočí srdce i těm, kterým romantika nic neříká.


·         Nahoďte ležérní oblečení

Dánově se oblékají sice ležérně, ale rozhodně stylově. Najděte si svůj styl a obnovte svůj zastaralý šatník.


·         Na osvětlení záleží

Protože si od října do března obyvatelé Dánska moc světla neužijí, o to více si dávají záležet na výběru osvětlení ve svých domovech. Dejte si záležet i vy.


·         Dobré jídlo a horký nápoj

Ujíždějte podobně jako obyvatelé Dánska na sladkém. Za rok spořádají 8,2 kg sladkostí, milují hlavně gumové medvídky. Vychutnávají si ale i ostatní jídlo a pití. Hlavně v zimních měsících ujíždějí na horských nápojích.


 


·         Užívejte si každé období roku

Lednové dlouhé večery můžete strávit u kvalitních filmů. V únoru oprašte lyže. Ve volném čase v březnu naplánujte letní dovolenou. Dubnové hezčí počasí vybízí k výletům do přírody. V květnu načerpejte energii třeba na chalupě. V červnu si vyrobte vlastní bezinkovou šťávu. Červencové teplé počasí svádí k piknikům v trávě. V srpnu pozorujte padající hvězdy. Září patří houbaření. V říjnu sbírejte kaštany. O listopadových večerech vařte polévky. Na konci roku si užijte pohodové Vánoce bez stresu.


·         Buďte s rodinou/přáteli

Dánové odcházejí z práce do svých domovů v 17 hodin. Ti, kteří mají děti dokonce už v 16 hodin. Poté nastává čas družení. 78 % Dánů tráví své večery s dalšími přáteli, kolegy nebo s rodinou (u ostatních Evropanů je to pouhých 60 %). Společně vaří nebo si pustí nějaký film. Jsou šťastnější, protože si společný čas opravdu užívají.
deka na křesle


·         Rozveselte se

Pokud se vám nikam nechce a nechcete se družit, musíte si zlepšit náladu jinak. Zakousněte se do čokolády, začtěte se do vtipné knihy nebo si pusťte komedii. Sami si najděte rituál, který vám vykouzlí úsměv na tváři.


·         Vytvořte si doma příjemné prostředí

Nemusíte utrácet horentní sumy, abyste si doma vytvořili opravdovou pohodu. Aby byl váš domov dostatečně hygge, bude stačit zútulnit například dřevěnými doplňky, polštáři nebo keramikou.