Načítání…

Neničte si život zbytečnými hádkami

Stojí to vůbec za to?

Řešit konflikt neznamená hádat se několik týdnů pořád o stejné věci. Z toho byste se brzy všichni zbláznili.  Pokud jste se nedávno s někým pohádali a pořád se vám to honí hlavou a vře to ve vás, položte si otázku, jestli vám to stojí za to. Je to opravdu tak důležité, nebo jde jen o vaše ego? Pokud jde o to druhé, snažte se druhé straně odpustit a hoďte to za hlavu.

stromy

Vypište se z toho

Také pomůže nějak to ze sebe dostat. Ale než do toho zasvěcovat někoho dalšího, možná prospěje svěřit se papíru. Třeba proniknete k jádru problému, pochopíte důvod, proč vás to tak trápí a proč jste zareagovali tak, jak jste zareagovali. Možná zjistíte, že za druhá strana ani okolí nemohou, ale jde o váš vnitřní problém.

Obraťte se na někoho neutrálního

Pokud máte někoho, komu důvěřujete a kdo druhou stranu sporu osobně nezná, popište mu celou situaci. Pokud možno objektivně a bez příkras. Možná si ještě během rozhovoru uvědomíte, že to není tak důležité, jak jste to vnímali původně. 

milenci

Neduste to v sobě, mluvte o tom

Hlavně nemlčte. Neznamená to vrhat se hned do vášnivých hádek, ale dát svým emocím průchod. Nejhorší je držet ti v sobě a pozorovat, jak se dlouholetý vztah rozpadá. Neprospěje to ani jedné straně. Setkejte se na nějakém příjemném místě, třeba v kavárně, a zkuste popsat situaci z vašeho pohledu.

Vyslechněte také druhou stranu

Stejně jako jste měli možnost popsat situaci ze své strany, nechte také druhého, ať řekne, jak to vidí on. Nepřerušujte ho. Možná vám druhá strana podá uspokojivé vysvětlení, proč jednala tak, jak jednala. Většina konfliktů je jen zbytečné nedorozumění. Může se také stát, že vám druhá strana žádné uspokojivé vysvětlení neposkytne a vaši reakci vůbec nepochopí. Není důvod to dramatizovat. Odložte emoce a zachovejte klid. Prostě si přiznejte, že se v této věci neshodnete. Ale aspoň víte, na čem jste. Můžete se rozhodnout, jestli jde o něco zásadního, kvůli čemu vaše přátelství nemůže pokračovat, nebo se jedná o něco, na co má každý z vás odlišný pohled, a nemá cenu to příště vytahovat.

konflikt

Pusťte to z hlavy

Buď se konflikt vyřešil, nebo jste se shodli na tom, že se neshodnete. Ať už to dopadlo jakkoliv, je to pryč. Nechte to plavat, nemá smysl se k tomu pořád vracet.